Copenwater Touring Bornholm
Den 22 august 2021 kom jeg hjem fra en HELT fantastisk weekend i det Bornholmske. Sammen med svømmevenner fra Svømmeklubben Copenwater og de dejlige fisk fra EnøOpenWater, så var vi turister på Bornholm – fra vandsiden. Vi havde den meste fantastiske guide i Jesper Westley, der med både sans for detaljer, fænomenal viden om Bornholm og ægte hjertevarme åbnede sit dejlige hjem for os.
Det blev en weekend jeg sent vil glemme, hvor vi svømmede i huler, bølger og med sæler. Svømmede rundt om Hammershus, Christiansø og Danmarks østligste punkt Østerskær. Det blev også til et genbesøg på Næs Strand, som jeg har meget stærke minder fra – da Kenneth, Peter og jeg svømmede rundt om HELE øen i 2018.
Alle I dejlige fisk – tak for jer Og kære Jesper, jeg glædes over vores venskab og fælles kærlighed til havet – jeg kommer snart igen
Finn – du er den bedste wingman Jesper kunne ønske sig. Tak for din store hjælp og dejlige selskab
Og til sidst Jeanette, tak fordi vi måtte kigge forbi og se dit flotte arbejde. Du har gang i noget rigtigt. Også dejligt, at svømme med dig!
– Hans Henrik H. Heming











